Майстер-клас на тему «Контроль якості бактеріологічних досліджень»

900 грн
Вартість відео
м. Київ
Придбати відео

Початок: 20 жовтня, 11.00
Місце зустрічі: Zoom

Спікер:

Катерина Руднєва, практикуючий лікар-бактеріолог з досвідом роботи 10 років, Асистент кафедри мікробіології, вірусології та імунології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця.

Про що:

У медичній діагностиці виявлення та ідентифікація патогенних бактерій у клінічних пробах – є важливою частиною точної діагностики, а отже, передумовою подальшого лікування.  

Імплементація вимог стандарту ISO 15189 ставить перед лабораторією медичного закладу складне завдання планування та проведення внутрішнього та зовнішнього контролю якості досліджень. Про це поговоримо під час майстер-класу.

Доволі корисним для організації контролю якості бактеріологічних досліджень є Наказ МОЗ  № 786 від 28.07.2016 «Про затвердження Положення про систему управління якістю досліджень в лабораторіях, що здійснюють мікробіологічну діагностику туберкульозу». Відповідно до цього документу можна сформулювати, що система управління якістю мікробіологічних досліджень передбачає: планування, забезпечення, контроль та відповідність сучасним вимогам. Ми розглянемо і ці складові.

Зокрема, на даний момент, в Україні відбувається процес формування дозорного епідеміологічного нагляду за антимікробною резистентністю, все більше лабораторій та лікувальних закладів долучається до цієї мережі. Отримані дані інтегруються до системи епідеміологічного нагляду за стійкістю до протимікробних препаратів в Центральній Азії і Європі (CAESAR) та до системи глобального моніторингу резистентності до антимікробних препаратів (GLASS). Тож поговоримо про переваги участі у цих процесах і ще багато іншого.

Зокрема, розглянемо теми:

  1. Основні принципи внутрішнього та зовнішнього контролю якості.
  2. Можливості контролю якості на долабораторному етапі: правила відбору матеріалу, його зберігання та доставки.
  3. Еталонні штами, їх перелік, призначення правила зберігання та роботи з ними.
  4. Контроль якості поживних середовищ.
  5. Ідентифікація мікроорганізмів (апаратний та ручний методи).
  6. Поточний контроль якості визначення чутливості до антибактеріальних препаратів (АБП).
  7. Розширений контроль якості визначення чутливості до АБП.
  8. Аналіз даних внутрішнього контролю якості, невідповідності та заходи щодо їх усунення.

Система управління (менеджмент) якістю передбачає поетапне запровадження та управління всіма основними елементами системи: організація та управління, персонал, обладнання, закупівля необхідних матеріалів та їх інвентарний облік, контроль процесів, управління інформацією, документи та записи, оцінка та аудит, обслуговування пацієнтів. Елементи системи впроваджуються в тій послідовності, яка найкраще підходить кожній лабораторії.

БПР медичних та фармацевтичних працівників

1. Назва заходу БПРКонтроль якості бактеріологічних досліджень
2. Назва Провайдера (з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань)Товариство з обмеженою відповідальністю "ПРЕСС КОНСАЛТИНГ"
3. Співорганізатори заходуНемає
4. Цільова аудиторія (відповідно до Номенклатури лікарських спеціальностей)Лікарі: бактеріологи, мікробіологи та вірусологи, організація і управління охороною здоров'я, отоларингологи, дитячі отоларингологи, лікарі загальної практики - сімейної медицини, стоматологи, стоматологи дитячі, загальна епідеміологія
5. Вид заходу БПРМайстер-клас
6. Запланована кількість учасниківНеобмежена
7. Мета навчання• Розглянути складові системи управління якістю мікробіологічних досліджень: планування, забезпечення, контроль та відповідність сучасним вимогам.
• Визначити методи поетапного запровадження та управління всіма основними елементами системи: організація та управління, персонал, обладнання, закупівля необхідних матеріалів та їх інвентарний облік, контроль процесів, управління інформацією, документи та записи, оцінка та аудит, обслуговування пацієнтів.
• Вчитися робити аналіз даних внутрішнього контролю якості, визначати невідповідності, вживати заходи щодо їх усунення.
8. Метод / методи навчанняЛекція, роз’яснення, аналіз конкретних ситуацій, дискусія
9. Кількість балів БПР10
10. Дата заходу БПР20 жовтня 2023 року
11. Місце проведення заходу БПР (повна адреса)Платформа Zoom
12. Прізвище, ім’я та по батькові лектора/тренераКатерина Руднєва
13. Резюме лектора/тренераПрактикуючий лікар-бактеріолог з досвідом роботи 10 років, Асистент кафедри мікробіології, вірусології та імунології Національного медичного університету імені О. О. Богомольця.
14. Програма заходу БПР• Основні принципи внутрішнього та зовнішнього контролю якості.
• Можливості контролю якості на долабораторному етапі: правила відбору матеріалу, його зберігання та доставки.
• Еталонні штами, їх перелік, призначення правила зберігання та роботи з ними.
• Контроль якості поживних середовищ.
• Ідентифікація мікроорганізмів (апаратний та ручний методи).
• Поточний контроль якості визначення чутливості до антибактеріальних препаратів (АБП).
• Розширений контроль якості визначення чутливості до АБП.
• Аналіз даних внутрішнього контролю якості, невідповідності та заходи щодо їх усунення.
• Запитання-відповіді
15. Опис вимог рівня знань, володіння темою, навичок, досвіду учасників до моменту реєстрації на даний захід (за потреби)Відсутні
16. Технічна підтримка (так/ні?).
У разі якщо під час проведення заходу БПР з оволодіння певними практичними навичками планується використання медичних виробів, які надані дистриб’ютором, Провайдер розміщує копію угоди, в якій зазначено шляхи недопущення виникнення потенційного конфлікту інтересів та заборону використання торгової назви медичного виробу
Ні
17. Методи оцінювання набутих знаньТестування
18. Код заходу БПР
(Реєстраційний номер заходу БПР вноситься після присвоєння Адміністратором)
5506668